Ім’я Стефанії Садовської назавжди увійшло в сторінки історії Тернополя. Її робота в краєзнавчому музеї дозволила зберегти унікальні та цінні експонати. Повідомляє “Ternopil24” з посиланням на “ternopil.one“.
Музей не припиняв роботу навіть у Другу світову війну. Смілива тернополянка продовжувала ходити на роботу і в часи німецької окупації. При цьому радянська влада згодом не приписала Стефанії Садовській статтю за колабораціонізм. Навпаки краєзнавицю нагородили «Знаком пошани» за те, що вона врятувала шедеври музею від тотального знищення.
В Другу світову війну німецькі окупанти використовували приміщення краєзнавчого музею як оборонну споруду і якби не зусилля Стефанії Садовської усі експонати музею були б знищені. Краєзнавиця досконало володіла німецькою мовою, що допомогло їй добитися дозволу в окупаційної влади перенести найцінніші екземпляри до льоху, який знаходився під приміщенням музею. Деякі раритетні експонати Стефанії Садовській вдалося заховати вдома.
Руйнівні бої 1944 року тернополянка разом з матір’ю та сестрою змогла пережити саме переховуючись в підвалі музею. Після завершення бойових дій жінка пішла подивитися на свій дім, проте північно-західна частина Тернополя була повністю зруйнованою. Будинок Стефанії Садовської також зазнав руйнувань і окрім цього його пограбували. З помешкання зникла головна робота її життя – рукопис докторської дисертації з астрономічної географії.